Flying Dutchmen News · MS Girls Track Results: Manchester Vs East Jackson


Girls score: Manchester 74- EJ 61

70 Meter Dash  Middle School – Finals

1. 7 Kiarie Williams 10.63a East Jackson
2. 7 Jayden Green 11.29a East Jackson
3. 8 Megan Vogel 11.36a PR Manchester
4. 7 Amajae Cunningham 11.68a PR East Jackson
5. 7 Cassie Ruhlig 12.32a Manchester
6. 8 Clara Flint 12.71a Manchester
7. 8 Evelyn Carlson 17.97a East Jackson

100 Meters  Middle School – Finals

1. 8 Caitlin Wolf 13.77a Manchester
2. 7 Toni Moore 15.16a East Jackson
3. 8 Paris Khan 15.98a PR East Jackson
4. 7 Amajae Cunningham 16.65a East Jackson
5. 8 Clara Flint 17.87a Manchester

200 Meters  Middle School – Finals

1. 7 Kiarie Williams 31.86a East Jackson
2. 8 Adelynne Hiller 32.81a PR Manchester
3. 8 Paris Khan 34.60a East Jackson
4. 6 Gianna Turek 37.15a Manchester

400 Meters  Middle School – Finals

1. 7 Allie Koch 1:09.90a Manchester
2. 7 Addison Rudd 1:14.64a East Jackson
3. 7 Emma Hock 1:22.78a PR Manchester
4. 7 Mallory Griffith 1:23.38a East Jackson
5. 8 Morghan Allen 1:41.89a East Jackson

800 Meters  Middle School – Finals

1. 7 Allie Koch 2:50.60a Manchester
2. 7 Maggie Stewart 3:01.88a Manchester
3. 7 Emma Hock 3:09.35a PR Manchester
4. 8 Isabel Worthing 3:20.15a PR East Jackson
5. 8 Morghan Allen 3:35.75a East Jackson

1600 Meters  Middle School – Finals

1. 7 Grace Helmke 6:58.27a Manchester
2. 7 Elizabeth Taylor 7:22.05a Manchester
3. 8 Brynn Mericle 7:36.29a East Jackson
4. 7 Katie Deault 10:12.03a East Jackson

3200 Meters  Middle School – Finals

1. 8 Brynn Mericle 16:26.16a East Jackson
2. 7 Sarah Dezwaan 18:13.85a Manchester

55m Hurdles – 30″  Middle School – Finals

1. 8 Isabel Worthing 11.39a East Jackson
2. 7 Mathilda Hahne 11.62a PR Manchester
3. 7 Natalie Zimmer 12.11a SR Manchester
4. 7 Abby Bradley 12.12a East Jackson
5. 6 Gianna Turek 12.80a PR Manchester

200m Hurdles – 30″  Middle School – Finals

1. 7 Natalie Zimmer 39.24a PR Manchester
2. 8 Isabel Worthing 39.29a East Jackson

4×100 Relay  Middle School – Finals

1. Relay Team 59.71a East Jackson
2. Relay Team 1:01.81a Manchester

4×200 Relay  Middle School – Finals

1. Relay Team 2:14.61a Manchester
2. Relay Team 2:22.58a East Jackson

4×400 Relay  Middle School – Finals

1. Relay Team 5:19.07a Manchester
2. Relay Team 5:47.37a East Jackson

4×800 Relay  Middle School – Finals

1. Relay Team 14:44.32a Manchester

Shot Put – 6lb  Middle School – Finals

1. 8 Evelyn Carlson 24-06.50 PR East Jackson
2. 8 Morghan Allen 22-01.50 PR East Jackson
3. 7 Natalie Zimmer 20-03.50 Manchester
4. 7 Katie Deault 19-11.50 PR East Jackson
5. 7 Mallory Griffith 19-08.00 East Jackson
6. 7 Claudia Ramirez-Ramirez 18-01.00 PR East Jackson
7. 7 Sarah Dezwaan 17-02.00 Manchester

High Jump  Middle School – Finals

1. 8 Morgan Lutton 4-08.00 Manchester
2. 8 Caitlin Wolf 4-06.00 Manchester
3. 7 Abby Bradley 3-10.00 PR East Jackson
4. 7 Jayden Green 3-10.00 East Jackson

Pole Vault  Middle School – Finals

1. 7 Toni Moore 6-00.00 East Jackson
2. 7 Addison Rudd 6-00.00 East Jackson
3. 8 Clara Flint 5-00.00 PR Manchester

Long Jump  Middle School – Finals

1. 7 Maggie Stewart 13-04.00 Manchester
2. 8 Brynn Mericle 12-06.00 East Jackson
3. 8 Kaitlyn Trepka 10-10.00 East Jackson
4. 8 Aubrey Brainard 10-08.00 East Jackson