Flying Dutchmen News · MS Boys Track Manchester Vs. East Jackson


Boys Score: Manchester 88- EJ 48

70 Meter Dash  Middle School – Finals

1. 8 Ashton Dalton 9.44a Manchester
2. 8 Collin Campbell 9.61a Manchester
3. 7 Cameron Halliwell-Lyons 10.24a East Jackson
4. 7 Nathan Kippnick 10.31a PR Manchester
5. 7 Tyler Lutton 11.54a Manchester
6. 6 Dominick Kelley 11.82a Manchester
7. 6 Brandon Davila 11.90a Manchester
8. 6 Damion Evans 12.32a Manchester
9. 6 Colton Raffensberger 12.51a East Jackson
10. 7 Jacob Andrus 13.44a East Jackson
11. 7 Caleb Kerley 14.88a East Jackson
12. 7 Garett Corwin 17.79a Manchester

100 Meters  Middle School – Finals

1. 8 Ashton Dalton 13.07a PR Manchester
2. 8 Collin Campbell 13.14a PR Manchester
3. 8 Jalen Blackman 14.40a East Jackson
4. 7 Kobe Sanders 15.12a East Jackson
5. 7 Cooper Pelton 15.29a East Jackson
6. 6 Ryan Kelly 16.06a Manchester
7. 6 Dominick Kelley 16.42a Manchester
8. 6 Brandon Davila 16.62a Manchester
9. 6 Colton Raffensberger 17.42a East Jackson
10. 6 Damion Evans 18.06a Manchester
11. 7 Garett Corwin 25.20a Manchester

200 Meters  Middle School – Finals

1. 8 Aiden Creffield 28.02a Manchester
2. 8 Max Edwards 28.09a PR Manchester
3. 8 Carson Pelton 30.72a PR East Jackson
4. 7 Brenden Mullins 35.21a East Jackson
5. 6 Brandon Davila 35.74a Manchester
6. 6 Damion Evans 38.37a Manchester

400 Meters  Middle School – Finals

1. 8 Austin Mckessy 58.88a East Jackson
2. 7 Nathan Kippnick 1:07.17a Manchester
3. 7 Max Woods 1:07.92a PR Manchester
4. 8 Preston Mackenzie 1:10.10a Manchester
5. 7 Matt Miller 1:15.64a Manchester
6. 7 Javin Mericle 1:24.79a SR East Jackson

800 Meters  Middle School – Finals

1. 8 Carson Pelton 2:41.66a PR East Jackson
2. 6 Carson Horky 2:42.27a PR Manchester
3. 6 Kannon Duffing 2:48.25a PR Manchester
4. 7 Matt Miller 2:52.19a Manchester
5. 7 Thomas Helquist 3:07.48a Manchester
6. 7 Logan Kippnick 3:07.64a Manchester
7. 6 Joseph Murray 3:16.66a PR East Jackson

1600 Meters  Middle School – Finals

1. 7 Nathan Kippnick 5:57.94a Manchester
2. 8 Seth Beerens 6:06.79a Manchester
3. 7 Javin Mericle 6:48.42a East Jackson
4. 7 Caiden Kippnick 6:50.01a Manchester
5. 7 Stephen Hertzfeld 6:56.91a East Jackson
6. 6 Joseph Murray 7:38.35a East Jackson

3200 Meters  Middle School – Finals

1. 8 Seth Beerens 12:53.90a Manchester
2. 7 Caiden Kippnick 13:58.00a Manchester
3. 7 Javin Mericle 14:26.15a East Jackson

55m Hurdles – 33″  Middle School – Finals

1. 8 Zander Bradley 10.15a East Jackson
2. 8 Brady Mcguigan 10.16a Manchester
3. 8 Dillin Raffensberger 11.21a East Jackson
4. 7 Tyler Lutton 11.94a Manchester
5. 7 Braedon Collicott 12.09a PR East Jackson
6. 6 Ryan Kelly 13.45a Manchester
7. 7 Jacob Andrus 13.62a East Jackson

200m Hurdles – 30″  Middle School – Finals

1. 7 Max Woods 35.19a Manchester
2. 8 Dillin Raffensberger 37.50a East Jackson
3. 7 Tyler Lutton 38.40a PR Manchester
4. 6 Dominick Kelley 43.34a Manchester
5. 7 Stephen Hertzfeld 44.60a East Jackson
6. 6 Alexander Woods 46.43a Manchester

4×100 Relay  Middle School – Finals

1. Relay Team 53.93a Manchester
2. Relay Team 1:03.36a East Jackson

4×200 Relay  Middle School – Finals

1. Relay Team 1:50.74a East Jackson
2. Relay Team 1:51.33a Manchester

4×400 Relay  Middle School – Finals

1. Relay Team 5:09.09a Manchester
2. Relay Team 6:09.57a East Jackson

4×800 Relay  Middle School – Finals

1. Relay Team 13:12.50a Manchester

Shot Put – 4kg  Middle School – Finals

1. 8 Brady Mcguigan 33-08.00 PR Manchester
2. 8 Collin Campbell 30-04.00 PR Manchester
3. 8 Carson Pelton 29-08.00 PR East Jackson
4. 7 Garett Corwin 26-01.00 Manchester
5. 7 Jacob Andrus 22-03.00 PR East Jackson
6. 7 Caleb Kerley 21-10.00 PR East Jackson
7. 6 Alexander Woods 17-08.00 PR Manchester

High Jump  Middle School – Finals

1. 8 Austin Mckessy 5-06.00 East Jackson
2. 8 Zander Bradley 4-08.00 PR East Jackson
3. 8 Jalen Blackman 4-08.00 PR East Jackson
4. 8 Brady Mcguigan 4-06.00 Manchester
5. 7 Cameron Halliwell-Lyons 4-04.00 East Jackson
5. 6 Carson Horky 4-04.00 Manchester
7. 8 Garett Pope 4-02.00 Manchester
7 Cooper Pelton NH East Jackson
8 Dillin Raffensberger NH East Jackson

Pole Vault  Middle School – Finals

1. 8 Aiden Creffield 7-06.00 Manchester
2. 8 Donovan Cook 6-06.00 East Jackson
8 Zander Bradley NH East Jackson

Long Jump  Middle School – Finals

1. 8 Donovan Cook 16-10.00 PR East Jackson
2. 8 Preston Mackenzie 14-06.00 Manchester
3. 7 Kobe Sanders 14-03.00 PR East Jackson
4. 7 Cody Smith 13-02.00 Manchester
5. 7 Cooper Pelton 12-05.00 East Jackson
6. 7 Max Woods 11-10.00 Manchester
7. 7 Thomas Helquist 11-09.00 Manchester
8. 6 Kannon Duffing 10-01.00 Manchester